Porównanie kredytów i pożyczek gotówkowych

Kredyt gotówkowy (a właściwie pożyczka gotówkowa) może być przeznaczony na dowolny cel, który nie jest związany z prowadzoną działalnością gospodarczą. Jest to kredyt konsumpcyjny na remont mieszkania, samochód z komisu, wakacje lub każdy inny cel.

porównanie kredytów i pożyczek gotówkowych

Zanim jednak zdecydujesz się na ten jeden, jedyny bank i ofertę kredytową, to warto jednak byłoby porównać co najmniej 2 banki. Dlaczego? Jest wówczas większa szansa, że dokonasz lepszego, korzystniejszego i tańszego wyboru. No i faktycznie będzie to dobry kredyt gotówkowy.

Porównuj zawsze oferty kredytów gotówkowych, a nie propozycje, które są jedynie wstępną informacją. Na ostateczną ofertę kredytową, którą zaproponuje bank, wpływa ma również zdolność kredytowa i wiarygodność kredytowa. Im lepszą ocenę uzyskasz, tym nie tylko na lepszy kredyt możesz liczyć, ale i lepsza pozycja w negocjacjach nad kształtem oferty.

Porównanie dwóch kredytów gotówkowych

Pożyczka gotówkowa, kredyt gotówkowy - jak wybrać? Ile banków i kredytów gotówkowych należy sprawdzić? Jeżeli nie masz czasu, to wystarczą dwa Formularze Informacyjne otrzymane z banków, które Ciebie interesują.

Formularz Informacyjne muszą być wystawione na dokładnie tę kwotę i okres kredytowania, jakie znajdą się we wniosku kredytowym. Aby dokładnie porównać dwie oferty, to kredyt musi być w jednym i drugim formularzu:

  • na taką samą kwotę (12 tys. zł, a nie 12 500 zł i 11 400 zł),
  • czas kredytowania (np. 46 miesięcy, a nie 46 w jednym i 44 w drugim),
  • dotyczyć takich samych rat: malejących lub stałych.

Analiza formularzy informacyjnych dotyczących kredytów gotówkowych

Zabierając się do analizy ofert kredytowych pod względem ceny, zwracaj uwagę na całkowity koszt kredytu oraz RRSO (Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania). Mniejszy koszt całkowity i RRSO oznacza tańszy kredyt.

Przed podpisaniem umowy przeczytaj dokładnie umowę kredytową, aby znalazło się w niej wszystko to, co zostało ustalone, m.in. dokładne dane stron umowy kredytowej, wysokość kredytu, czas kredytowania, oprocentowanie nominalne, zasady i terminy spłaty (harmonogram), informację o całkowitym koszcie kredytu, itp.

Uwaga! Całkowity koszt - jest to suma poszczególnych kosztów, np. odsetki, prowizja, opłaty dodatkowe i ubezpieczenie.

Przy długoterminowym kredycie, decydującym kosztem są przeważnie odsetki. Zależą one od OPROCENTOWANIA nominalnego kredytu. Liczone w skali roku. Oprocentowanie może być stałe lub zmienne. Im jest ono wyższe, im dłuższy jest czas spłaty i większy kredyt, tym więcej odsetek zapłacisz od pożyczonego kapitału.

Drugim najczęściej spotykanym kosztem jest PROWIZJA za udzielenie kredytu. Stanowi dużą część całkowitych kosztów, jeżeli pożyczasz na krótki czas - jest to zwłaszcza widoczne w pożyczkach krótkoterminowych pozabankowych.

Kilka lat temu, kiedy maksymalne dopuszczalne oprocentowanie nominalne kredytów było nieco powyżej 7% w skali roku, dochodziło do sytuacji, kiedy oprocentowanie kredytów musiało być małe, ale za to prowizja była wysoka.

Czy można wybrać kredyt gotówkowy bez porównania banków? Oczywiście, że można. I również możesz liczyć na niezłe warunki kredytowania. Oczywiście, że lepiej jest przeprowadzić analizę kilka kredytów i w różnych bankach, i dopiero na tej podstawie zadecydować o wyborze. Ale nie każdy ma na to czas.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Najtańszy kredyt gotówkowy jaki bank?

Kredyt gotówkowy 15000 złotych. W jakim banku?

Kredyt konsolidacyjny oddłużeniowy