Pożyczka gotówkowa - jak wybrać?
Propozycji pożyczkowych, które można znaleźć na rynku, zarówno bankowym, jak i pozabankowym, jest całkiem dużo. Najkorzystniejsza pod względem cenowym jest oczywiście pożyczka bankowa, ale i spośród nich, można wybrać tańszą, jeżeli tylko porównamy szczegóły oferty.
Pożyczka gotówkowa - jak wybrać? Źródło: gdziepokredyt.blogspot.com |
Cena takiej pożyczki gotówkowej jest w szczególności istotna, jeżeli zależy nam na tym, ile więcej będziemy musieli oddać. W banku na pewno będzie taniej. Natomiast pożyczka pozabankowa internetowa czy stacjonarna z dużym prawdopodobieństwem będzie bardzo droga.
Co się składa na koszt pożyczki? Można je podzielić na: odsetkowe i pozaodsetkowe. Oprocentowanie nominalne oczywiście wpływa na wysokość odsetek (ale również i sama wysokość pożyczki i czas jej spłaty). Mogą wystąpić również opłaty pozaodsetkowe, takie jak: prowizja lub ubezpieczenie.
Porównując oferty pożyczek (na podstawie formularzy informacyjnych) należy sprawdzić Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania (RRSO) i całkowity koszt pożyczki. Dzięki temu porównanie każdego produktu kredytowego staje się zdecydowanie łatwiejsze, a tym samym i łatwiej jest wskazać ofertę, która jest tańsza.
Kredyt konsolidacyjny to tańszy kredyt? Czy warto jest wziąć kredyt i skonsolidować wybrane pożyczki gotówkowe?
Rodzaj rat ma również wpływ na cenę pożyczki
Raty pożyczkowe (kredytowe) można podzielić na raty malejące i stałe. Zawsze mamy wybór w jaki sposób będziemy regulować zobowiązanie.
Na czym polega różnica? Raty stałe są jednakowe przez cały czas spłaty pożyczki gotówkowej – jedynie ostatnia rata wyrównująca może być trochę wyższa od pozostałych.
Jeżeli wybrane zostaną raty malejące, to początkowe raty będą wyższe od rat stałych, ale z każdą kolejną będą one coraz mniejsze. Wybór rat malejących sprawia, że koszt odsetkowy pożyczki będzie mniejszy, ale wybór tego systemu spłat, wymaga większej zdolności kredytowej.
Kredyt gotówkowy na 150 tysięcy złotych - sprawdź jaka będzie rata i koszt kredytu.
Warunek konieczny korzystnego wyboru banku, to porównanie pożyczek
Podejście analityczne, czyli dokładane porównanie ofert bankowych, jest jedyną drogą do tańszego pożyczenia pieniędzy. Nie jest to trudne i nie wzmagana specjalistycznej wiedzy i pomocy doradcy kredytowego.
Warto zwracać uwagę na propozycje promocyjne, ale unikać tych, które wymagają spełnienia dodatkowych warunków, na przykład założenia konta lub wykupienia ubezpieczenia. Nie zawsze, ale w dużej większości przypadków, obniżenie prowizji czy oprocentowania, nie zrekompensuje dodatkowych kosztów.
Komentarze
Prześlij komentarz