Kredyty Konsolidacyjne i konsolidacja kredytów

Kredyty konsolidacyjne pozwalają połączyć kilka kredytów i pożyczek w jeden kredyt. Czy warto jest skorzystać z takiego kredytu?

kredyty konsolidacyjne i konsolidacja kredytów

Podobnie jak w przypadku innych kredytów, również i w przypadku kredytów konsolidacyjnych wymagana jest odpowiednia zdolność kredytowa oraz wiarygodność kredytowa (na podstawie raportu BIK). Jeżeli nie mamy odpowiedniej zdolności lub mamy negatywną wiarygodność kredytową, to nie mamy absolutnie żadnych szans na uzyskanie kredytu.

Kredyty konsolidacyjne, jak zresztą każde kredyty i pożyczki, mają swoje zalety i wady. Może na samym początku przyjrzyjmy się minusom, a są to przede wszystkim koszty związane z takim kredytem.

Nowy kredyt, to konieczność zapłacenia odsetek, prowizji od udzielonego kredytu (chyba, że jest to kredyt bez prowizji) i być może dodatkowe opłaty, np. ubezpieczenie czy opłata za wcześniejsze spłaty posiadanych zobowiązań. Ponieważ kredyt konsolidacyjny jest zaciągany na dłuższy czas (bo tylko w ten sposób można w znaczny sposób obniżyć ratę), to powoduje, że wzrasta koszt odsetkowy.

Ale to co jest wadą jest jednocześnie zaletą, ponieważ wydłużony okres kredytowania pozwala obniżyć ratę kredytową, a powinna ona być niższa niż suma rat płaconych dotychczasowo, tym samym bez konieczności wzrostu dochodów można zmniejszyć wydatki i poprawić bilans budżetu domowego. Co więcej, rata kredytowa jest płacona tylko w jednym banku, w jednym terminie, a poprawa zdolności kredytowej pozwala uzyskać dodatkową gotówkę.

Tanie kredyty konsolidacyjne. Dla kogo?

Jeżeli zależy nam nam takim kredycie, to jedyną możliwością jest porównanie kilku ofert kredytowych. Jeżeli tego nie zrobimy, to jesteśmy zdani wyłącznie na łut szczęścia. Może trafimy na odpowiednią propozycję kierując się reklamą lub opinią znajomych. Ale należy wziąć pod uwagę, że ostatecznie chodzi o nasze pieniądze! Konsolidacja kredytów i obniżenie rat kredytowych ma na celu przecież odzyskanie płynności finansowej. Im mniejsze będą koszty takiego kredytu, tym lepiej dla nas.

Zostało już wspomniane wyżej, że ubiegając się o kredyt konsolidacyjny należy mieć odpowiednią zdolność kredytową i wiarygodność. Może się na przykład okazać, że mamy zbyt małą zdolność kredytową, aby skonsolidować wszystkie nasze zobowiązania. Poza tym, im lepsza jest nasza wiarygodność kredytowa, to na lepsza ofertę możemy liczyć w banku i silniejsza jest nasza pozycja w negocjacjach z bankiem.

Jakie są korzyści, które daje konsolidacja

Jakie są korzyści, które daje konsolidacja i czy kredyt konsolidacyjny jest opłacalny?
  • wygoda w spłacaniu kredytu, ponieważ nie tylko masz jedną ratę, ale i jeden termin płatności,
  • rata kredytowa jest niższa od sumy rat dotychczasowo płaconych - poprawa płynności finansowej,
  • z reguły jest trochę niżej oprocentowany niż kredyty i pożyczki gotówkowe,
  • możliwość skorzystania z dodatkowej gotówki w ramach konsolidacji, nawet do 30% wysokości konsolidacji,
  • w przypadku kredytu konsolidacyjnego hipotecznego, którego zabezpieczeniem jest hipoteka na nieruchomości, spłata może być rozłożona nawet na kilkanaście lat.

Warto również nadmienić, że na konsolidacji można zaoszczędzić, jeżeli nowy kredyt będzie miał korzystniejsze warunki spłaty od starych (konsolidowanych) kredytów.

Do jakiego banku po kredyt konsolidacyjny?

Konsolidację zadłużenia można zrobić praktycznie w każdym banku. Banki mają szeroką ofertę kredytów konsolidacyjnych. A na czym polega taki kredyt konsolidacyjny? Jest to nowy kredyt, który jest przeznaczony na spłatę innych kredytów i pożyczek, również w innych bankach. W ten sposób mamy spłacone wszystkie bankowe zobowiązania i płacimy tylko jeden kredyt, w jednym banku.

Jest to korzystne rozwiązanie, ponieważ pozwala obniżyć ratę kredytową. Z drugiej strony jest droższy, ponieważ wydłuża się okres kredytowania, aby obniżyć ratę kredytową.

Kredyty Konsolidacyjne

Popularne posty z tego bloga

Pierwsza pożyczka pozabankowa

Kredyt gotówkowy 15000 złotych. W jakim banku?

Kredyt konsolidacyjny oddłużeniowy