Pożyczka gotówkowa? Koszt pożyczki, całkowita kwota do zapłaty
Pojęcie finansowe, które należy poznać, zanim podpiszemy umową o pożyczkę lub kredyt. I to bez znaczenia czy jest to pożyczka gotówkowa bankowa czy niebankowe, kredyt konsolidacyjny czy kredyt hipoteczny. Te poniższe pojęcia powinniśmy dobrze zrozumieć.
Całkowita kwota kredytu – maksymalna kwota wszystkich środków pieniężnych, które nie obejmują kredytowanych kosztów kredytu, które to kredytodawca udostępnia kredytobiorcy na podstawie zawartej umowy kredytowej. W przypadku umów, dla których nie przewidziano tej maksymalnej kwoty, jest to suma wszystkich środków pieniężnych, które również nie obejmują kredytowanych kosztów kredytu, a które kredytodawca udostępnia kredytobiorcy na podstawie zawartej umowy.
Całkowity koszt kredytu - koszty, które kredytobiorca jest zobowiązany ponieść w związku z umową kredytową:
- odsetki, prowizje, opłaty, podatki i marże jeśli są znane kredytodawcy oraz
- koszty usług dodatkowych, w przypadku gdy ich poniesienie jest konieczne, aby uzyskać kredyt (na oferowanych warunkach).
Wyjątkiem są koszty opłat notarialnych ponoszonych przez kredytobiorcę.
Całkowita kwota do zapłaty – całkowita kwota i całkowity kosztu kredytu.
O konsolidacji: Jak dostać kredyt konsolidacyjny?
Stopa oprocentowania i rzeczywiste oprocentowanie
Stopa oprocentowania kredytu – stopa oprocentowania, wyrażona w stosunku rocznym jako stałe lub zmienne oprocentowanie stosowane do wypłaconej kwoty kredytu na podstawie zawartej umowy kredytowej.
Stała stopa oprocentowania kredytu – stopa oprocentowania określona w umowie o kredyt, przy wykorzystaniu określonej stałej wartości procentowej wyrażonej w całym okresie (lub w danych okresach) obowiązywania umowy kredytowej.
Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania – całkowity koszt kredytu ponoszony przez kredytobiorcę (pożyczkobiorcę). RRSO wyrażone jest jako wartość procentowa całkowitej kwoty kredytu w stosunku rocznym (12 miesięcy).
Komentarze
Prześlij komentarz