Wysokość kredytu gotówkowego i czas spłaty wpływa na koszt kredytu

Potrzeby finansowe kredytobiorców bywają bardzo różne. Duże znaczenie ma nie tylko wysokość kredytu, ale i maksymalny czas spłaty. Wysokość raty kredytowej jest tylko pochodną tych dwóch czynników.

Oczywiście, warunki kredytowania, na jakich zostaną udostępnione przez bank pieniądze, również w znaczący sposób wpływają na wysokość raty. Ważne jest zatem, aby ustalić jej wysokość na takim poziomie, aby była dopasowana do możliwości finansowych naszego budżetu.

Są przecież banki, które pożyczą nie więcej niż 30000 zł przez internet, a są i takie, które proponują nawet do 200 tys. zł z ubezpieczeniem.

Ale zawsze pamiętaj o tym, aby wnioskować wyłącznie o taką kwotę, którą rzeczywiście potrzebujesz. Nawet wówczas, kiedy masz dobrą zdolność kredytową, to nie pożyczaj na zapas! To nie ma absolutnie sensu przy wysokich stopach procentowych.

Czy niska rata kredytowa oznacza, że kredyt jest tani? Nie. Wydłużając czas spłaty kredytu możesz zmniejszyć ratę kredytową do takiej wysokości, aby nie stanowiła ona zbyt dużego obciążenia dla domowych finansów. Aby wybrać tani kredyt gotówkowy, to należy porównać oferty kredytowe przedstawione przez banki.

Porównanie kosztów kredytów, czyli tańszy kredyt

Wszystkie kredyty i pożyczki można porównać według kosztów całkowitych oraz RRSO (kredyt konsolidacyjny, mieszkaniowy, pożyczki gotówkowe pozabankowe). Pozwala to wybrać tańszą ofertę, przy czym należy pamiętać, aby porównanie dotyczyło takich samych wartości, co do: wysokości kredytu, czasu spłaty oraz rodzaju rat (malejące bądź też stałe).

Co to jest koszt całkowity? Jest to suma wszystkich kosztów kredytowych, które ponosi konsument na rzecz banku, w związku z udostępnieniem kapitału (np. odsetki, prowizja, inne koszty).

Co to jest Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO)? RRSO uwzględnia oprocentowanie, a nie odsetki, jak to ma miejsce w koszcie całkowitym i oczywiście pozostałe koszty wchodzące w skład całkowitego kosztu kredytu.

Zgodnie z art. 5 pkt 6 ustawy o kredycie konsumenckim, niektóre nakłady ponoszone przez konsumenta nie są wliczane do kosztu kredytu. Oznacza to, że nie są one uwzględniane zarówno przy wyliczaniu całkowitego kosztu kredytu, jak i przy RRSO. Do całkowitych kosztów kredytu nie wlicza się np. opłat notarialnych ponoszonych przez konsumenta.

RRSO pokazuje całkowity koszt kredytu ponoszony przez konsumenta i określony jest procentowo w stosunku do kwoty kredytu w stosunku rocznym.

Koszt całkowity kredytu oraz RRSO, są to wyliczenia, która mają posłużyć konsumentowi do porównania kosztów kredytów (jak i pożyczek) oferowanych przez różne instytucje finansowe. Pozwala to wybrać tańszą ofertę kredytową lub pożyczkową.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Najtańszy kredyt gotówkowy jaki bank?

Kredyt gotówkowy 15000 złotych. W jakim banku?

Kredyt konsolidacyjny oddłużeniowy