Kiedy wziąć kredyt konsolidacyjny?

Zasadnicze pytanie: kiedy wziąć kredyt konsolidacyjny? Można wymienić kilka powodów, dla których jest przeprowadzana konsolidacja kredytów. Kredyt konsolidacyjny, sam w sobie, nie jest najlepszym rozwiązaniem, bo oznacza to, że należy będzie oddać więcej niż tylko suma konsolidowanych kredytów (w praktyce: suma rat kredytowych pozostających do spłaty).

Niemniej jednak skonsolidowanie wybranych lub wszystkich zobowiązań kredytowych, z punktu widzenia kredytobiorcy, jest niekiedy konieczne i niezbędne.

Konsolidację kredytów warto wziąć pod uwagę w kilku przypadkach.

1. Spłacamy zbyt dużo kredytów i pożyczek. Zredukowanie liczby zobowiązań do akceptowalnego minimum, pomoże opanować finansowy chaos w domowym budżecie. Łatwiej jest pamiętać o jednym terminie płatności raty niż o kilku lub kilkunastu.

2. Poprawa płynności finansowej. Skonsolidowanie kredytów w jeden i wydłużenie czasu kredytowania, sprawia, że wysokość nowej miesięcznej raty może być dużo niższa od sumy rat konsolidowanych kredytów. W ten sposób obniżenie wydatków, tylko poprzez zmniejszenie kwoty wydatkowanej na obsługę zadłużenia, zwiększy wysokość rozporządzalnego budżetu.

3. Zwiększenie zdolności kredytowej. Właśnie poprzez zmniejszenie raty kredytowej – strony wydatkowej domowego budżetu – pozwala na uzyskanie dodatkowej gotówki w ramach przeprowadzanej konsolidacji lub wnioskowanie o większy kredyt lub pożyczkę w przyszłości.

Dobry kredyt konsolidacyjny

Korzystanie z kredytów i pożyczek jest obarczone mniejszym ryzykiem w spokojnych czasach. Obecnie sytuacja na rynku kredytowym zmienia się bardzo dynamicznie: stopy procentowe rosną miesiąc w miesiąc, a warunki proponowane przez banki co kilka tygodni są inne.

Jeżeli decydujemy się na kredyt konsolidacyjny ponieważ suma rat kredytowych jest zbyt duża, a rosną one, ponieważ spłacane są kredyty z oprocentowaniem zmiennym, to należy również brać pod uwagę, że wybierając kredyt konsolidacyjny z oprocentowaniem zmiennym, to kolejna podwyżka stóp procentowych spowoduje wzrost raty.

W przypadku kredytów długoterminowych, niestety, nie ma złotego środka co do wyboru oprocentowania kredytu. Może się wobec tego okazać, że przez kolejne miesiące raty nowego kredytu będą rosnąć, a np. za kilkanaście miesięcy – jeżeli nastąpi obniżka stóp procentowych – raty będą maleć.

Czyli jaki jest dobry kredyt konsolidacyjny w obecnych warunkach? Można by było odpowiedzieć, że w KAŻDYCH warunkach, teraz i w przyszłości, dobry kredyt konsolidacyjny, to kredyt z jak najmniejszym kosztem całkowitym. Im mniejsza jest ogólna suma kosztów związana z kredytem, im mniej należy oddać, tym lepiej.

Nie można natomiast na podstawie tylko jednej oferty kredytowej przedstawionej przez bank, stwierdzić, że ten o to kredyt jest tani. Należy porównać przynajmniej dwa kredyty, aby wydać opinię, który z nich jest tańszy.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Najtańszy kredyt gotówkowy jaki bank?

Kredyt gotówkowy 15000 złotych. W jakim banku?

Kredyt konsolidacyjny oddłużeniowy