Co to jest pożyczka konsolidacyjna?
Zarządzanie domowym budżetem w trudnych czasach może być dużym wyzwaniem. Kilka różnych zobowiązań kredytowych, rosnące raty kredytowe oraz wydatki - to wszystko może wywrócić nasz domowy budżet do góry nogami. Być może warto jest wziąć pod uwagę pożyczkę konsolidacyjną?
Skonsolidować w jeden kredyt (potocznie mówi się o połączeniu kredytów) można praktycznie każdy kredyt lub pożyczkę bankową, która jest aktualnie spłacana: kredyt gotówkowy, kredyt konsumencki, kredyt na zakup samochodu czy mieszkania.
UWAGA: Szybka pożyczka pozabankowa przez internet, często może być również spłacona przy pomocy pożyczki konsolidacyjnej – w przypadku kredytów konsolidacyjnych nie jest to możliwe (chyba, że skorzystamy z dodatkowej gotówki).
Zwłaszcza kredyt na karcie kredytowej lub niespłacany limit w koncie należy wziąć pod uwagę, ponieważ są one wysoko oprocentowane, co oznacza, że im większa jest kwota udostępnionego i niespłaconego limitu, to tym większe odsetki do zapłacenia.
Pożyczka konsolidacyjna bankowa (a również i kredyt konsolidacyjny) pozwala, kolokwialnie mówiąc, zebrać te wszystkie zobowiązania w jedno. Dzięki temu spłacana będzie rata w ustalonym nowym terminie.
Przeprowadzona konsolidacjia nie tylko, że zmniejszy liczbę zobowiązań, o których należy pamiętać i spłacać, zamiast kilku różnych terminów płatności zostanie ustalony jeden, ale i nowa rata będzie mniejsza – ze względu na wydłużenie okresu kredytowania.
Pożyczka konsolidacyjna może poprawić sytuację domowego budżetu
Obecnie wiele czynników wpływa negatywnie na stan domowych finansów. Najczęściej wymieniane są: inflacja, rosnące wydatki i wzrost rat kredytów z oprocentowaniem zmiennym.
Jeżeli wszystko to dodać do siebie, to okazuje się realny dochód Polaków zdecydowanie się zmniejszył w ostatnich miesiącach, a obciążenia wydatkowe w negatywny sposób wpływają na płynność finansową gospodarstw domowych.
Pożyczka konsolidacyjna może być w takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem, ale należy zaakceptować, że:
1. Z pożyczką wiąże się koszt pożyczkowy, czyli oddajemy więcej niż tylko to co pożyczamy (sumę konsolidacyjną).
2. Rata zostaje zmniejszona przede wszystkim poprzez wydłużenie czasu spłaty, a to wpływa na całkowity koszt zapłaconych odsetek.
3. Wysokość zadłużenia zwiększy się w stosunku do tego co miało miejsce przed konsolidacją i zmniejszać się będzie w stosunku do poprzedniego, dopiero po zapłaceniu kilku lub kilkunastu rat.
4. Pożyczka konsolidacyjna z oprocentowaniem zmiennym oznacza ryzyko zmian rat kredytowych: wzrost stóp procentowych spowoduje wzrost raty, a obniżka – zmniejszenie raty.
Jednak najważniejsze jest to, aby nie utracić kontroll nad wydatkami i domowym budżetem. Z jedną pożyczką i z mniejszą ratą jest zdecydowanie lepiej. Nie trzeba również kilka razy w miesiącu płacić rat w kilku bankach, myśleć o naliczanych odsetkach od wykorzystanych limitów i martwić się tym, że w razie niespodziewanych wydatków nie mamy żadnych oszczędności.
Komentarze
Prześlij komentarz