Jak przenieść kredyty i pożyczki do innego banku?

Czy takie rozwiązania jak konsolidacja kredytów i kredyt konsolidacyjny jest potrzebne? W niektórych przypadkach jest to nawet wręcz niezbędne i konieczne, aby poprawić płynność finansową domowego budżetu.

Polacy spłacają dużo kredytów, które zostały zaciągnięte w różnych sytuacjach i na różne potrzeby. Przy złej koniunkturze w gospodarce, kiedy rośnie inflacja, a dochody się nie zmieniają, to okazać się może, że nie tylko że kredytów do spłacania mamy zbyt dużo, ale i dodatkowo raty kredytowe z oprocentowaniem zmiennym stały się dużym obciążeniem w domowym budżecie.

Jeżeli obawiamy się, że zaczynie brakować na życie, na zapłacenie czynszu za mieszkanie i pozostałe comiesięczne wydatki związane z terminowym płaceniem rat, to nie ma się co dalej zastanawiać, tylko nalezy zrestrukturyzować poszczególne zadłużenia lub je skonsolidować w jeden kredyt.

Brak terminowego regulowania rat, to nie tylko naliczenie przez bank karnych odsetek i wezwania do zapłaty, ale dodatkowo zostaje to odnotowane w BIK, co w przyszłości może uniemożliwić otrzymanie kredytu lub pożyczki.

Warto zatem zastanowić się nad połączeniem zobowiązań w jedną mniejszą ratę, z jednym terminem płatności.

Czy konsolidacja długów to skuteczne rozwiązanie?

Obecnie nie wymyślona lepszego sposoby na zredukowanie liczby spłacanych kredytów i zmniejszenia raty kredytowej. Oczywiście, że lepszym rozwiązaniem byłoby spłacenie, chociażby częściowe zadłużenia lub zamknięcie co najmniej jednego, ale nie zawsze jest to możliwe.

Jednak najgorszym rozwiązaniem jest zaciągnie kolejnych kredytów czy pożyczek, aby spłacić wcześniejsze zobowiązania lub zapłacić ratę kredytową. Jeszcze gorszym działaniem jest branie na to pożyczek pozabankowych w firmach pożyczkowych. Jest to prosta droga do dużych kłopotów finansowych, ponieważ grozi wpadnięciem w spiralę zadłużenia.

Zdecydowanie lepiej zwrócić się do banku, i to zresztą jak najszybciej, w celu skonsolidowania tych zobowiązań i obniżenia raty. Tak rata kredytowa może być znacznie niższa w porównaniu do raty konsolidowanych zobowiązań, ze względu na wydłużenie czasu spłaty nowego kredytu.

Mniejsza rata o 20-30% lub więcej, to naprawdę duża ulga dla domowego budżetu, bez konieczności zmniejszania wydatków lub szukania dodatkowych dochodów.

Konsolidacja kredytów ma również i swoje wady

Tak, ponieważ jest to kredyt, zatem wystąpią również koszty kredytowe. Podobnie jak w przypadku innych kredytów i pożyczek, należy zapłacić dodatkowo za pożyczony kapitał.

Koszt kredytowy, to w przypadku kredytu konsolidacyjnego przede wszystkim odsetki, ale może być naliczona również i prowizja czy ubezpieczenie.


Obecnie jednak, można znaleźć dużo propozycji promocyjnych bez prowizji lub z obniżonym oprocentowaniem - dotyczy kredytów i pożyczek konsoldiacyjnych.

Oprocentowanie kredytu konsolidacyjnego jest niezwykle istotne w przypadku konsolidacji. Rata kredytowa ulega zmniejszeniu przede wszystkim dlatego, że zostaje wydłużony czas spłaty nowego kredytu. Jednak im dłużej spłacane jest konkretne zadłużenie, to i większa jest suma zapłaconych odsetek. A to powoduje, że rośnie całkowity koszt kredytu oraz wysokość zadłużenia (będzie ono zatem większe niż przed konsolidacją).

Drugą sprawą na którą należy zwrócić również uwagę, to rodzaj oprocentowania: zmienne lub stałe. Jeżeli konsolidacja została przeprowadzona z powodu rosnących rat kredytowych z oprocentowaniem zmiennym, to wybierając kredyt konsolidacyjny z oprocentowaniem zmiennym, musimy liczyć się z tym, że kolejne podwyżki stóp procentowych spowodują podniesienie raty.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Najtańszy kredyt gotówkowy jaki bank?

Kredyt gotówkowy 15000 złotych. W jakim banku?

Kredyt konsolidacyjny oddłużeniowy