Konsolidacja pożyczek bankowych

Spłacanie wielu różnych kredytów i pożyczek, które zostały zaciągnięte w różnych bankach, może być po pewnym czasie, dość uciążliwe. Zwłaszcza, kiedy suma rat kredytowych staje się poważnym obciążeniem w domowych finansach. Pewnym rozwiązaniem może być konsolidacja wybranych pożyczek, tak, aby płacić mniejszą ratę.

Konsolidacja pożyczek bankowych

Konsolidacja pożyczek, czy właściwie konsolidacja kredytowa, jest powszechnie stosowana przez banki i nie jest niczym nowym. Kredyt konsolidacyjny już od wielu lat, pozwala zredukować liczbę spłacanych zobowiązań, a jednocześnie obniżyć nową ratę.

Gdzie szukać banku, który pomoże skonsolidować wybrane produkty kredytowe? Poniżej można się zapoznać z kredytami i pożyczkami konsolidacyjnymi.

Należy zwrócić uwagę na różnicę pomiędzy kredytem konsolidacyjnym, a pożyczka konsolidacyjną. Oba produkty są oferowane przez banki, przy czym w przypadku kredytu konsolidacyjnego, to bank konsolidujący spłaca zobowiązania wyszczególnione we wniosku kredytowym, natomiast w przypadku pożyczki konsolidacyjnej robi to pożyczkobiorca. Ma na to określony czas.

Nie ma obowiązku, żeby spłacić wszystkie zobowiązania kredytowe, które aktualnie regulujemy. Można wybrać te, które zostaną włączone do konsolidacji, a które będą spłacane na starych warunkach.

Konsolidacja pożyczek bankowych – jakie można skonsolidować

O zakresie przeprowadzanej konsolidacji decyduje bank. To znaczy, że w propozycji kredytowej, zaznacza, jakie zobowiązania można spłacić kredytem lub pożyczką konsolidacyjną. Poza tym bank najczęściej określa:

  • minimalną i maksymalną wysokość konsolidacji,
  • kto może skorzystać z kredytu, np. może to być promocja dla nowych klientów banku,
  • wyłączenie produktowe z konsolidacji,
  • czy mogą to być produktu banku konsolidacyjnego,
  • minimalną i maksymalną liczbę zobowiązań, które mogą być „połączone”,
  • podstawowe informacje dotyczące kredytu lub pożyczki konsolidacyjnej.

W teorii, do konsolidacji kredytów i pożyczek można włączyć wszystkie zobowiązania, poczynając od powszechnie konsolidowanych kredytów i pożyczek gotówkowych, poprzez kredyty hipoteczne, aż po wykorzystane limity w kartach kredytowych i w ROR-ach. Ale jak jest w praktyce, to już zostało wspomniane powyżej.

Wcześniejsza spłat pożyczek niebankowych, chwilówek i pożyczek ratalnych, jest możliwa, bądź z pożyczką konsolidacyjną, bądź też z kredytem konsolidacyjnym z dodatkową gotówką (która jest np. na ten cel wykorzystywana).

Tani kredyt konsolidacyjny

Kredyt konsolidacyjny może być tani, ale bez porównania kredytów, nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy ten konkretny kredyt jest tani.

Przeglądając propozycje kredytowe, można określić jedynie, czy jest to, w miarę, korzystna propozycja, czy należy ją już na samym początku odrzucić i szukać czegoś nowego.

Co należy wiedzieć przed porównaniem kredytów konsolidacyjnych?

Każdy kredyt wiąże się z dodatkowymi kosztami. Kredyt konsolidacyjny nie jest tutaj wyjątkiem. Kwota całkowita do spłaty, którą będzie trzeba oddać, to nie jest tylko pożyczony kapitał – wysokość konsolidowanych rat kredytowych. To również koszt kredytowy, na który składają się odsetki, ale i ewentualne koszty dodatkowe. To po pierwsze.

Po drugie, mniejsza rata kredytowa jest dlatego niższa, niż suma rat konsolidowanych pożyczek i kredytów, ponieważ zostaje wydłużony czas spłaty. Co to oznacza? Oczywiście, że większy koszt zapłaconych odsetek.

Po trzecie, wysokość zadłużenie wzrośnie w stosunku do zadłużenia przed konsolidacją. Z tego powodu pożyczki czy kredytu konsolidacyjnego nie można nazywać kredytem oddłużeniowym. Tak naprawdę, takie kredytu jak oddłużeniowy, po prostu nie ma.

Aby rzeczywiście kredyt konsolidacyjny był tani, to jedynym rozwiązaniem jest porównanie ofert kredytowych, które zostały dla nas przygotowane, INDYWIDUALNIE, przez bank. Takie oferty muszą być jednakowe, co do wysokości kredytu, czasu spłaty oraz rodzaju rat. Ta oferta kredytowa, której koszt całkowity jest najmniejszy oznacza tańszy kredyt. Czyli oddamy mniej za pożyczone pieniądze.

Czy opłaca się konsolidacja pożyczek bankowych?

Konsolidacja pożyczek bankowych jest niejednokrotnie pilną koniecznością. Jeżeli liczne zobowiązania stanowią problem - a właściwie, to raty kredytowe – to taką decyzję o konsolidacji należy rozważyć.

Natomiast jeżeli dajemy sobie radę ze spłatą kredytów, pomimo że jest ciężko, ale budżet domowy się „spina”, a za kilka lub kilkanaście miesięcy, nic się nie pogorszy, to lepiej nic nie zmieniać.

Aktualne możliwości finansowe decydują o podejmowanej decyzji: czy konsolidujemy kredyty i pożyczki, bo tak jest nam lepiej, wygodniej i bezpieczniej. Czy może dlatego, aby poprawić zdolność kredytową i uzyskać dodatkową gotówkę na dowolny cel lub uzyskać większą pożyczkę lub kredyt w przyszłości.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Pierwsza pożyczka pozabankowa

Najtańszy kredyt gotówkowy jaki bank?

Kredyt gotówkowy 15000 złotych. W jakim banku?