Konsolidacja kredytu gdzie znaleźć najkorzystniejszy kredyt konsolidacyjny?
Wyszukanie korzystnego kredytu konsolidacyjnego na skonsolidowanie zobowiązań bankowych nie jest trudne, ale należy poświęcić na to nieco czasu. To ważne, aby poza niewielkimi formalnościami, sam kredyt konsolidacyjny wiązał się z jak najmniejszymi kosztami.
Kto może ubiegać się o konsolidację kredytów i kredyt konsolidacyjny? Jest to kredyt dla osób zadłużonych w bankach, które spłacają aktualnie i terminowo inne zobowiązania kredytowe. Jest to zatem kredyt celowy, umożliwiający tzw. połączenie wybranych kredytów w jedno nowe zobowiązanie.
Konsolidacja jest więc nie tylko sposobem na dużo wcześniejszą spłatę innych zobowiązań bankowych, ale również na zredukowanie liczby posiadanych kredytów i zmniejszenie nowej raty, dzięki wydłużeniu czasu kredytowania.
Konsolidacja kredytowa ma wiele zalet:
- regulowanie tylko jednej raty w miesiącu, z jednym terminem płatności,
- dzięki temu, że nowa nowa rata może być mniejsza niż suma rat dotychczasowych, pozwala poprawić w znaczący sposób płynność finansową i zdolność kredytową,
- w domowym budżecie będzie więcej pieniędzy, bez konieczności zmniejszania innych wydatków lub zwiększania dochodów,
- spłata zadłużenia z mniejszą ratą staje się łatwiejsza, a to w znaczący sposób ogranicza ryzyko ewentualnych opóźnień w ich spłacie i pogorszenia wiarygodności kredytowej w BIK,
- konsolidacja kredytów umożliwia pozyskanie ekstra środków finansowych z przeznaczeniem na dowolny cel.
Minus konsolidacji kredytów? Nie ma tutaj minusów, natomiast sam kredyt konsolidacyjny, to dodatkowe koszty kredytowe. Oprócz pożyczonego kapitału (będącego sumą rat kredytowych konsolidowanych zobowiązań) należy oddać również koszt kredytu (odsetki, niekiedy i prowizja oraz koszty dodatkowe). To wszystko oznacza, że zwiększa się nasze zadłużenie, kosztem mniejszej raty kredytowej.
Przeczytaj również:
- Ekspresowa pożyczka pozabankowa na raty – przegląd pożyczek gotówkowych w firmach pożyczkowych,
- Jaki kredyt gotówkowy bez wkładu własnego? Czy przy kredytach i pożyczkach gotówkowych jest wymagany wkład własny.
Najkorzystniejszy kredyt konsolidacyjny
Jaki jest najkorzystniejszy kredyt konsolidacyjny? Generalnie można napisać, że korzystny kredyt konsolidacyjny, to tani kredyt.
Nowy kredyt, to oczywiście odsetki kredytowe, będące pochodną oprocentowania nominalnego kredytu, jego wysokości, czasu spłaty i rodzaju rat. Im dłużej jest zatem spłacany, tym więcej zostanie zapłaconych odsetek, a tym samym rośnie koszt kredytu. Oczywistym jest zatem, aby oprocentowanie było jak najmniejsze.
Dodatkowym kosztem mogą być:
- koszt prowizji za udzielony kredyt – liczony najczęściej jako pewien procent od wysokości udzielonego kredytu,
- koszty dodatkowe, np. z tytułu ubezpieczenia kredytu,
- opłata za spłatę zobowiązania przed zakończeniem umowy kredytowej - przedterminowe zamknięcie kredytu, niekoniecznie musi wiązać się z dodatkowymi kosztami, ale należy to już sprawdzić w zapisach umowy.
Najtańszy kredyt konsolidacyjny jest to zatem kredyt z najmniejszym kosztem całkowitym, na który składają się: odsetki, prowizja oraz opłaty dodatkowe (np. za rozpatrzenie wniosku, wykupione ubezpieczenie za pośrednictwem banku). Są to zatem wszystkie koszty, które ponosimy na rzecz kredytodawcy w związku z udzieleniem kredytu.
Aby wybrać tańszy kredyt konsolidacyjny, należy porównać koszty całkowite lub RRSO, co najmniej dwóch ofert kredytowych. Kredyt z mniejszym kosztem całkowitym lub z RRSO, to oczywiście tańsza oferta.
Pamiętajmy, że porównując kredyty, należy porównywać kredyty o tych samych parametrach: co do kwoty, czasu spłaty i rodzaju rat.
Podsumowując:
1. Konsolidacja kredytów jest w niektórych przypadkach konieczna (poprawa płynności finansowej), a niekiedy może być wykorzystana wyłącznie do zwiększenia zdolności kredytowej i uzyskania dodatkowej gotówki.
2. Wydłużenie czasu spłaty, to zmniejszenie rat kredytowych, ale i wzrost kosztów odsetkowych. Po przeprowadzonej konsolidacji, zadłużenie jest najczęściej większe, niż przed konsolidacją.
3. Najkorzystniejszy kredyt konsolidacyjny, to tani kredyt. Aby zwiększyć na to szanse, konieczne będzie: zapoznanie się z propozycjami banków, a następnie porównanie otrzymanych ofert kredytowych i dodatkowo wynegocjowanie (o ile będzie to możliwe) lepszych warunków kredytowych (np. poprzez obniżkę oprocentowania) dla najlepszej oferty.
Komentarze
Prześlij komentarz